fbpx

Захист від корозії металоконструкцій в твариництві методом гарячого цинкування

♦

Опубліковано: 13 Серпня 2022

У сучасному тваринництві при комплексній механізації, електрифікації та автоматизації виробничих процесів та виробництва продукції на промисловій основі при незадовільному мікрокліматі в повітрі накопичуються шкідливі гази (аміак, вуглекислий газ), водяні пари та ін. Всі ці несприятливі умови зовнішнього середовища сприяють корозії конструкцій, тому виникає потреба захисту устаткування та металоконструкцій.

Існують різні способи та засоби захисту обладнання від корозії, зокрема використання антикорозійних матеріалів, застосування фарби та пластмас для покриття частин обладнання та металоконструкцій. Зазначені кошти розрізняються за фізико-хімічними властивостями, термінами експлуатації, за вартістю.

Найбільш ефективний спосіб захисту – використання антикорозійних матеріалів, які, однак, вирізняються високою вартістю. Тому їх застосування є доцільним лише при виробництві продукції з підвищеними санітарно-гігієнічними вимогами.

Широке поширення захисту від корозії набуло використання фарби, проте цей спосіб має серйозний недолік. Під впливом шкідливої ​​пари, ультрафіолетових променів, температури середовища фарба тріскається і викликає корозію. Тому фарбування доводиться часто повторювати, що призводить до невиправданих витрат матеріальних та грошових коштів.

Одним із ефективних засобів захисту обладнання металоконструкції у тваринницьких приміщеннях від корозії стало гаряче цинкування. Слід наголосити, що цей спосіб збільшує вартість антикорозійного захисту, проте термін експлуатації обладнання збільшується в 3–4 рази, тобто до 30 років, що робить цей спосіб економічно виправданим.

Сутність технології гарячого цинкування устаткування ось у чому. У спеціальну ванну цинк заливають при температурі плавлення +450 °C. Цьому передує проведення попередніх операцій. Металеві конструкції, обладнання ретельно очищають від бруду та інших домішок. Потім деталі конструкції опускають у ванну із цинковим розчином. Відбувається фізична та хімічна реакція, залізо з’єднується з цинком та утворюється кілька шарів. З метою одержання оптимального шару цинкового розчину сталь необхідно вибирати із вмістом Si+P <0,09 %. При цинкуванні обладнання та металоконструкцій повинні дотримуватися певних вимог. Пустотіла конструкція повинна мати щілини, через які розчин вільно проникає туди та назад. На конструкції обов’язково повинні бути гачки для опускання та підняття її з ванни. Металеві конструкції мають бути відкритими. У закритому вигляді у конструкціях підвищується тиск, що може призвести до вибуху. Після закінчення цинкування не можна проводити зварювальні роботи. Оцинковану металоконструкцію не можна деформувати (гнути).

Ця технологія широко застосовується, наприклад, у виробничих приміщеннях, дорожній інфраструктурі, лініях електропередач. Особливо важливо наголосити на широкому застосуванні в сільському господарстві, зокрема в тепличному господарстві та на тваринницьких фермах.

Треба відзначити, що технологію гарячого цинкування обладнання, як правило, застосовують при виробництві фіксуючого обладнання для великої рогатої худоби та обладнання, призначеного для догляду за кінцівками тварин.

Виробничий досвід експлуатації такого обладнання засвідчив високу ефективність.